Filharmonie przyciągają bogactwem dźwięków i wrażeń. Niektóre z placówek osiągnęły już status legendarnych. Jakie miejsca w Europie zasługują na odwiedziny, jeśli tylko mamy taką możliwość?
Chociaż to kwestia oczywista, to należy zawsze przypomnieć, że w trakcie występu w filharmonii nie wolno używać telefonów. Jeśli chcemy z nich skorzystać, na przykład w celu sprawdzenia wyniku spotkania naszej ulubionej drużyny, to z pomocą przychodzi Superbet kod promocyjny. Dzięki niemu zyskacie szybki dostęp do informacji.
1. Wiener Musikverein, Wiedeń, Austria
Dom słynnej Orkiestry Filharmonicznej w Wiedniu. Sala Złota (Goldener Saal) w budynku jest uważana za jedną z najlepiej brzmiących sal koncertowych na świecie. Co roku, 1 stycznia, odbywa się tu prestiżowy Koncert Noworoczny. Budynek zbudowany w stylu neoklasycznym otwarto w 1870 roku. Filharmonia jest symbolem bogatej tradycji muzycznej Wiednia.
2. Berliner Philharmonie, Berlin, Niemcy
Berliner Philharmonie to siedziba berlińskich filharmoników, uważanych za jedną z najlepszych orkiestr świata. Charakterystyczna architektura budynku, zaprojektowana przez Hansa Scharouna, jest przykładem nowoczesnej architektury XX wieku. Sala koncertowa oferuje doskonałą akustykę dzięki innowacyjnemu układowi siedzeń. Otwarto ją w 1963 roku, a jej złota fasada stała się ikoną Berlina. Budynek jest również częścią większego kompleksu kulturalnego znanego jako Kulturforum.
3. Royal Albert Hall, Londyn, Wielka Brytania
Royal Albert Hall jest jednym z najważniejszych obiektów koncertowych w Londynie, słynącym z eklektycznej gamy wydarzeń muzycznych. Został otwarty w 1871 roku przez królową Wiktorię i jest znany z imponującej kopuły. Co roku odbywa się tu festiwal BBC Proms, który jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Wielkiej Brytanii. Akustyka hali była wielokrotnie poprawiana, aby sprostać wymaganiom współczesnej muzyki. Oprócz muzyki klasycznej, goszczą tu także koncerty rockowe, opery i balety.
4. La Scala, Mediolan, Włochy
La Scala, oficjalnie Teatro alla Scala, to jedna z najważniejszych scen operowych i filharmonicznych na świecie. Otwarto ją w 1778 roku, a jej wnętrza są luksusowo urządzone w stylu neoklasycznym. Jest znana z doskonałej akustyki i bogatej historii premier operowych. W La Scali występowali najwięksi śpiewacy i dyrygenci, a sama opera odgrywa kluczową rolę w świecie muzyki klasycznej. Oprócz oper, odbywają się tu koncerty symfoniczne, recitale i inne wydarzenia muzyczne.
5. Orchestre de Paris, Filharmonia Paryska, Francja
Filharmonia Paryska to nowoczesny kompleks koncertowy, otwarty w 2015 roku w Parc de la Villette. Zaprojektowany przez architekta Jeana Nouvela, budynek charakteryzuje się futurystycznym wyglądem i innowacyjnym podejściem do architektury koncertowej. Sala koncertowa La Grande Salle jest znana z doskonałej akustyki i unikalnego układu siedzeń. Filharmonia jest siedzibą Orchestre de Paris i oferuje szeroki program muzyki klasycznej i współczesnej.
6. Palau de la Musica Catalana, Barcelona, Hiszpania
Palau de la Musica Catalana to jedno z najpiękniejszych miejsc koncertowych w Hiszpanii, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowany w latach 1905-1908, jest przykładem katalońskiego modernizmu z bogato zdobionymi wnętrzami i fasadą. Sala koncertowa słynie z wyjątkowej akustyki i pięknego witrażowego sufitu. Filharmonia jest siedzibą Orfeo Catala, jednego z najważniejszych chórów w Hiszpanii. Palau oferuje różnorodny program koncertów, od muzyki klasycznej po flamenco i jazz.
7. Teatro alla Fenice, Wenecja, Włochy
Teatro alla Fenice, znane po prostu jako La Fenice, jest jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie. Zbudowane w 1792 roku, zostało kilkakrotnie odbudowane po pożarach, ostatnio w 2003 roku. Jego nazwa, oznaczająca „Feniks”, symbolizuje odrodzenie teatru po każdej katastrofie. Sala koncertowa jest znana z eleganckiego wystroju i doskonałej akustyki.
8. Budapest Concert Hall, Budapeszt, Węgry
Budapest Concert Hall, znany również jako (Pałac Sztuki), to nowoczesny kompleks kulturalny otwarty w 2005 roku. Sala Bartóka, główna sala koncertowa, jest uznawana za jedną z najlepszych pod względem akustyki w Europie. Jest siedzibą Orkiestry Filharmonii Budapeszteńskiej i oferuje szeroki program muzyczny, od klasyki po współczesną muzykę węgierską. Budynek, zaprojektowany przez węgierskiego architekta Gábora Zobokiego, jest ważnym centrum kulturalnym miasta.